07/11/2025

БНБ ще емитира колекционерски евромонети от 2026 г.

В контекста на предстоящото присъединяване на Република България към еврозоната от 1 януари 2026 г., БНБ прие изменения в своята Монетна програма за 2026 г. и предварителната програма за периода 2027-2028 г.

Какво означава това за емисиите на монети

До края на 2025 г. монетите от тематичните серии ще се продължат да се издават като възпоменателни и в български левове.

От 1 януари 2026 г. БНБ ще премине към емисия на колекционерски евромонети, т.е. монети с номинали в евро, съгласно европейските регулации.

С присъединяването към еврозоната БНБ прекратява емитирането на възпоменателни монети от благородни метали и мед с номинал в левове; настоящите серии и колекции с такива монети се считат за завършени.

Нови технически и номинални параметри

Според публикуваната концепция за Монетната програма на БНБ:

Колекционерските монети (от благородни метали) ще имат номинали: 5 €, 10 €, 20 €, 50 € и 100 €.

Монети от мед ще имат номинал 5 €.

Програмата предвижда и промяна на паричната единица за емисиите – от лев към евро.

Приоритет е приемствеността с националните теми, символи и технически характеристики, но също така отразяване на новата валута.

Какво означава за колекционерите и нумизматите

Емисии с номинал в левове от благородни метали и мед приключват, което означава, че изданията до 2025 г. могат да се разглеждат като финална серия в „левойя“ период.

Преминаването към евро-номинали означава нова ера в българската монетна програма — както тематично, така и технически.

Статутът на „колекционерски“ евромонети означава, че те ще бъдат законно платежно средство само в България, а не в целия еврозонен обмен.

Емисията на колекционерски евромонети от БНБ представлява важен преход – от националната валута лев към еврото, и от досегашните формати към нови стандарти и номинали. За нумизматичния свят това е възможност да започне събиране на нов тип монети с европейска единица, а за България — символичен етап в присъединяването към еврозоната.