Българската народна банка подготвя емитирането на възпоменателна монета „Българска азбука“ с номинал 2 евро, която се очаква да бъде въведена в обращение през втората половина на 2026 г. Монетата е част от емисионната програма на централната банка след присъединяването на България към еврозоната.
Емисията е посветена на българската азбука и нейния принос към европейското културно наследство. Кирилицата е третата официална писменост в ЕС, а монетата има за цел да подчертае значението на българската книжовна традиция.
Художествените детайли ще бъдат обявени от БНБ след окончателното утвърждаване на дизайна.
След въвеждането на еврото БНБ ще може да издава възпоменателни монети единствено с номинал 2 евро. Емисията „Българска азбука“ е сред първите, които ще представляват страната в общото европейско парично обращение.
Монетата ще е с обществено значение и ще популяризира българската азбука в цяла Европа и се очаква да предизвика значителен интерес сред колекционерите, както в България, така и в държавите от еврозоната.